top of page

Investování do nemovitostí: Průvodce krok za krokem



Seznamte se se čtyřmi základními formami investování do nemovitostí


Investice do nemovitostí jsou odborníky považovány za jedny z nejbezpečnějších typů investic. To souvisí s faktem, který jsme si již zmínili v úvodu – každý člověk potřebuje někde bydlet. Proto hodnota nemovitostí má tendenci v průběhu času růst. V případě krizí se růst cen nemovitostí spíše zastaví, avšak jejich cena zřídkakdy výrazně klesne, což není vždy možné říci o akciích.


Pokud se s investováním do nemovitostí setkáváte poprvé, je důležité vědět, že existuje několik forem investic. Investiční odborníci je dělí na:


Přímé investice do nemovitostí – Zakoupíte si fyzickou nemovitost, jako je byt, dům, pozemek či spoluvlastnický podíl.


Nepřímé investice do nemovitostí – Investujete do nemovitostních fondů, nemovitostních dluhopisů nebo do crowdfundingu. Nepřímé investice do nemovitostí jsou obvykle méně nákladné a vyžadují nižší kapitál.






Investování do fyzických nemovitostí


Investování do fyzických nemovitostí je přínosné zejména díky dvojímu zhodnocení – hodnota nemovitosti v čase roste a při pronájmu dosahujete pravidelného měsíčního příjmu. Je však třeba počítat s tím, že pro investování do fyzické nemovitosti budete potřebovat vyšší finanční obnos. Můžete také využít hypoteční úvěr na investiční byt, ale musíte být přesvědčeni o své schopnosti jej splatit.






Investování do nemovitostních dluhopisů


Při investování do nemovitostních dluhopisů předem víte, jaký úrok budete pobírat. Instituce vám úrok obvykle proplácí měsíčně, čtvrtletně nebo ročně. Také předem víte, na jak dlouho investujete. Ke dni splatnosti dluhopisu obdržíte zpět svou celkovou jistinu, kterou jste do dluhopisu vložili, za předpokladu, že emisní kurz je 100 %.




Investování do nemovitostních fondů


Nemovitostní fondy jsou vhodné pro ty, kteří nechtějí věnovat čas hledání vhodné nemovitosti k investování a nechtějí řešit případnou správu. Prostřednictvím těchto fondů investujete spíše do komerčních prostor, jako jsou kancelářské budovy, sklady, hotely a jiné účelové stavby.


Peníze svěříte danému fondu, který s nimi nakládá dle svého uvážení. Výnos předem neznáte a fond vám jej vyplácí obvykle jednou ročně, formou podílu na příjmu z nájmu. Nezapomeňte, že z výnosu budou strženy vstupní poplatky a poplatky za správu investice.




Crowdfunding nemovitostí


Crowdfunding je relativně novým způsobem investování, kdy svými penězi podpoříte zajímavý projekt a za „zapůjčení“ peněz získáváte úroky. Důležité je, že na investici se podílí mnoho investorů.


Nejznámější platformou pro crowdfunding v České republice je Zonky. Vyberete si osobu, které chcete půjčit na předem daný projekt za odpovídající úrok. Takové půjčky můžete mimo jiné směřovat i do nemovitostí. Nevýhodou crowdfundingu je jeho vyšší rizikovost oproti jiným produktům.

Comments


bottom of page